Jak ja właściwie pragnę żyć

Zdarza się, że osoba, z którą pracuję w coachingu, wyraża pragnienie: „Chcę żyć w zgodzie ze sobą”, jednak po chwili, z żalem stwierdza, że właściwie nie wie, co to „w zgodzie ze sobą” oznacza. Czy miewasz podobnie?

Uważam, że dążenie do życia w zgodzie z tym, kim jesteśmy, za kogo się uważamy, jak chcemy być postrzegani przez innych i kim chcemy się stać w przyszłości, jest jednym z najistotniejszych i najpotężniejszych ludzkich pragnień. Nazywam ją potrzebą spójności. Problem jednak polega na tym, że trudno jest żyć w zgodzie z tym, co nigdy nie zostało przez nas zdefiniowane. Bo czy określiłeś/aś istotę Twojego „idealnego JA”? Czy wiesz kim jesteś i kim chcesz być w przyszłości? Ile czasu w swoim życiu poświęciłaś/eś na refleksję nad sobą i nad wyznaczeniem standardów, według których pragniesz żyć? Czasami więcej czasu spędzamy nad zastanawianiem się, co włożyć na siebie do pracy lub gdzie pojedziemy na wakacje niż nad poszukaniem odpowiedzi, na pytania, które dają nam szansę prawdziwego spełnienia.

Wiele osób ma trudność w określeniu swoich życiowych celów czy życiowej wizji i osobiście nie uważam tego za problem. Tak może być. Warto jednak pracować nad określeniem swojego „idealnego JA” , które będzie wyznacznikiem Twojej tożsamości oraz wyborów w codziennym życiu. Da Ci to wówczas szanse, aby Twoje zachowania i intencje, którymi kierujesz się w życiu, były zgodne z wyobrażeniami, zgodne z „Tobą”. Stworzysz sobie tym samym szansę na bycie autentycznym i „na miejscu”. Wiem o czym mówię. To cudowny stan!

W jaki sposób możesz określić obraz własnej osoby? Mam na to kilka trików. Często proszę osobę, z którą pracuję o to, aby wybrała sobie trzy słowa, które najlepiej definiują ją jako osobę.

Spróbuj i Ty. Mam tu na myśli zbiór stałych cech, które Cię charakteryzują i przynależą do Twojej natury i co ważne, względem których CHCIAŁ/ABYŚ postrzegać samego siebie. Następnie proszę, o kolejne trzy słowa, które będą wyznacznikiem Twoich standardów społecznych. Chodzi o takie słowa, które będziesz pamiętał za każdym razem, kiedy wchodzisz w interakcje z innymi ludźmi. W jaki sposób chcesz budować relacje z innymi? Jaka/i chcesz być w kontaktach z innymi?

Owe sześć słów, jeśli zaczną być Twoją wskazówką w codziennym życiu – wskazówką do działania, relacji, decyzji – może mieć niezwykle pozytywny wpływ na Twoje życie. Warto je określić, a następnie urzeczywistniać, tak, aby stały się codzienną mantrą, wyznacznikiem zachowań. Dzięki temu zaczniesz zbliżać się do wyobrażenia osoby, którą zawsze chiałe/aś być.

Praca nad własną tożsamością i standardami, jakimi kierujemy się w życiu jest jedną z najprzyjemniejszych i najbardziej istotnych zadań w naszym życiu. Życie w zgodzie ze sobą daje niezwykłe poczucie siły i radości, a także obniża próg akceptacji dla innych. Posiadając jasny obraz własnej osoby żyjesz łatwiej i lżej – bo masz na horyzoncie swoją osobistą „gwiazdę północną tożsamości”. Każdego dnia.

Warto skorzystać z coachingu, aby pomóc sobie w tej kwestii. Obecność coacha pomoże Ci spojrzeć na siebie i swoje życie z szczerszej perspektywy, uruchomi proces zmian. Czasami szukasz rozwiązań, a odpowiedzi są tak blisko Ciebie.

Jak być kimś pozostając sobą

Autor: Magda Kalińska